Ўзбекистонда 40 мингдан ортиқ педагогларга халқаро ва миллий сертификатлар бўйича устамалар тўлаб келинмоқда
Мамлакат ривожи изчил ислоҳотлар ва янгиланишлар билан боғлиқ. Бунда асосий эътибор инсон қадри, фаровон турмуш, аҳоли тинчлиги ва саломатлиги, қонун устуворлигига қаратилади. Албатта, бу ҳаётий мезонларга сифатли таълим ва юксак тарбияга эга авлодни камолга етказиш орқали эришилади.
Албатта, бунда педагог кадрларнинг билим ва маҳоратларини ошириш масаласи етакчи ўринда туради ва бунинг учун умутаълим муассасаларини малакали ва иқтидорли педагог кадрлар билан таъминлаш борасида қатор ишлар олиб борилмоқда. Ҳозирги кунга қадар Ўзбекистондаги 40 мингдан ортиқ педагоглар халқаро ва миллий сертификатлар бўйича устамалар тўлаб келинмоқда, доимий верификациядан ўтказиб келинмоқда.
Жорий ўқув йилида 22 та фандан миллий ва халқаро сертификат учун устама тўланиши белгиланган. Маълумот учун: ўтган ўқув йилида 19 та фан бўйича миллий ва халқаро сертификат учун устама тўланган.
Ўтган йиллар давомида хорижий тилни билиш даражаси сезиларли ўсди, хусусан тил билиш сертификатига эга мактаб ўқувчилари сони 2024 йилда 37074 нафарни ташкил этиб, бу кўрсаткич 2021 йилга нисбатан 3.3 карра ошган.
Ўз навбатида, миллий ва халқаро тан олинган сертификатларга эга педагоглар сони 2021 йилда 1944 нафар (5%)ни ташкил этган бўлса, ҳозирги кунга келиб хорижий тил ўқитувчиларининг тил билиш бўйича сертификатга эга ўқитувчилар сони 27992 нафарни ташкил этиб, 56,5 фоизга (2023 йилда 32 фоиз) етказилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун “Хорижий тилларни ўқитиш бўйича энг яхши мактаб” танлови ташкил этилди.
Ўтган давр мобайнида мазкур танловда 14-16 ёшдаги 110 мингга яқин ўқувчилар иштирок этди. Хусусан, 2023/2024 ўқув йилида ўтказилган танловда 6 442 та мактабнинг 32 210 нафар ўқувчиси иштирок этди. 2022/2023 ўқув йилида 70 нафар республика босқичи иштирокчилари ва 14 нафар уларнинг педагоглари Буюк Британияга таълим саёҳатига юборилди.
Шунингдек, умумтаълим мактабларида битта касб ва иккита хорижий тилга ўргатиш амалиёти йўлга қўйилди.
Иккинчи хорижий тил сифатида танланган – инглиз, немис, француз, корейс, япон ва хитой тиллари бўйича ўқув дастурларини яратилди. Ўтган ўқув йилида жами 208 та умумий ўрта таълим мактабларида иккита хорижий тилларни ўқитиш амалиёти жорий этилди. 2024/2025 ўқув йилида бу мактаблар сони 356 тани ташкил этмоқда.
Давлат умумтаълим мактабларига 2023/2024-ўқув йилида 500 нафар хорижлик мутахассислар жалб этилди. Натижада хорижий мутахассислар жалб этилган 500 та мактаб ўқувчилариниг тил билиш даражаси ҳудудлар кесимида ўртача 5%дан 15%гача оширилди. Натижада, 8951 нафар ўқувчи халқаро сертификатга эга бўлишди.
2023-2024 ўқув йилида мактаб ўқувчилари томонидан халқаро фан олимпиадаларида жами 122 медал қўлга киритилган бўлиб, ушбу натижа ҳозирга қадар энг юқори кўрсаткич ҳисобланади.
Нуфузли халқаро ва минтақавий халқаро фан олимпиадаларида ёшларимиз қўлга киритган медаллар сони охирги йилларда 2,7 баробарга ошиб, 45 тадан (2022 йил 3 та олтин, 17 та кумуш, 25 та бронза) 122 тага (2024 йил 15 та олтин, 39 та кумуш, 68 та бронза) етди.
2024 йилда тарихимизда илк марта Германияда ташкил қилинган Халқаро немис тили олимпиадасида Райёна Иброҳимова илк бор олтин медални, Нидерландияда ташкил қилинган Европа информатика қизлар олимпиадасида Зарнигор Раҳимова илк бор бронза медалини, Гонгконгда ташкил қилинган Халқаро Иқтисод олимпиадасида илк марта Қарши Президент мактаби ўқувчиси Ризоқулов Жасурбек бронза медалини қўлга киритди.
Жорий йилда асосий олимпиадаларнинг вилоят ва республика босқичлари ҳамда халқаро олимпидалар ғолибларини тақдирлаш учун давлат бюджетидан жами 9 млрд. сўм йўналтирилди (2019 йилги 780 млн сўмдан қарийб 11,5 баробарга кўп).
Жорий йилда барча умумтаълим мактабига Интернет тармоғи инфратузилмаси олиб келинди ва “Education” тариф режасидаги интернетдан фойдаланиш йўлга қўйилди.
5-7 синфлар учун Сингапурнинг Star Publishing нашриётининг математика, Marshall Cavendish нашриётининг табиий фан каби дарсликлар маҳаллийлаштирилди.
2024-2025 ўқув йили учун хорижий нашриётларнинг дарсликларини таълим тизимга жорий этиш давом эттирилиб, “Ўзбекистон” НМИУ ҳамда Германиянинг Клет нашриёти ўртасида имзоланган шартнома асосида 1-11-синфлар учун 224,3 минг нусха немис тили машқ дафтарлари;
Кембридж нашриётининг 5-11-синф информатика ва ахборот технологиялари фани дарсликлари рус ва қардош тилларида 727,2 минг нусха;
Кембридж нашриётининг 1-11-синф инглиз тили дарслик ва машқ дафталари 2,7 млн. нусха;
Хорижий тажрибалар асосида 1-4 синфлар учун 24,4 млн. нусха дарсликлар ва машқ дафтарлари чоп этилди.
Ўқувчилар контингенти ортганлиги сабабли дарсликлар етишмовчилигини олдини олиш мақсадида 11-синфлар учун 1,1 млн. нусха дарсликлар қайта чоп этилди.
Алоҳида таълим эҳтиёжи бўлган болалар учун Брайль алифбосида 6 629 нусха дарсликлар чоп этилди.
2024-2025 ўқув йилида умумий ўрта таълим муассасалари 10-синф ўқувчиларини иккинчи хорижий тилга ўқитиш мақсадида Германиянинг Klett-Verlag нашриётидан немис тили (20,4 минг нусха), Грециянинг MM Publications нашриётидан инглиз тили (4,1 минг нусха), Франциянинг Hachette Livre International нашриётидан француз тили (11,0 минг нусха), Хитойнинг Beijing Language and Culture University Press нашриётидан хитой тили (1,1 минг нусха) дарслик мажмуалари дарслик мажмуалари харид қилинди.
Тажриба-синов тариқасида 500 та умумтаълим мактабларида жорий этилган Баҳолашнинг янги тартиби 2024-2025-ўқув йилидан 1500 та мактабга жорий қилинмоқда.
Ўзбекистонлик мактаб ўқувчиларининг 2025 йил апрель-май ойларида ўтказилиши режалаштирилган PISA — 2025 тадқиқотларида иштирок этишлари учун ҳозирда Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (OECD), Австралия таълим тадқиқотлари кенгаши (ACER) билан ҳамкорликда тадқиқотнинг ушбу босқичига тайёргарлик кўрилмоқда.
Мактабларда юритиладиган 6 дан ортиқ ўқув-педагогик ҳужжатлар тўлиқ электрон шаклга ўтказилди. Хусусан, Педагогик кенгаш баёни дафтари, ўқувчилар ҳаракати дафтари, буйруқлар дафтари, шаҳодатномаларни рўйхатга олиш дафтарини қоғоз шаклида юритиш бекор қилинди.
Узоқ муддат (гематология, онкология, клиник иммунология касаллиги бўйича) даволанишга муҳтож бўлган болалар учун “Меҳрли мактаб” давлат таълим муассасаси (2022 йил) ҳамда унинг Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Бухоро, Наманган, Самарқанд, Фарғона вилоятлари ва Тошкент шаҳрида (7 та) филиаллари (2023-2024 йиллар) фаолияти йўлга қўйилиб, 9 424 нафар болалар таълим-тарбия билан қамраб олинди.
Мактаб битирувчиларининг олий ўқув юртларига кириш ўртача баллари сўнгги беш йилда 69,8 баллдан 78 баллга ошди.

Более 40 тысяч педагогов Узбекистана получают надбавки за международные и национальные сертификаты
Развитие страны неразрывно связано с последовательными реформами и обновлениями. Основное внимание при этом уделяется ценности человека, благополучной жизни, спокойствию и здоровью населения, а также верховенству закона. Достижение этих жизненных ориентиров возможно через воспитание поколения, обладающего качественным образованием и высоким уровнем воспитания.
Безусловно, особую роль в этом играет повышение знаний и профессиональных навыков педагогических кадров. Для этого проводятся значительная работа по обеспечению общеобразовательных учреждений квалифицированными и талантливыми педагогами. На сегодняшний день более 40 тысяч педагогов в Узбекистане получают надбавки за национальные и международные сертификаты, проходя регулярную верификацию.
В текущем учебном году установлены надбавки за национальные и международные сертификаты по 22 предмету. Для сравнения, в прошлом учебном году такие надбавки предусматривались по 19 предметам.
За последние годы значительно вырос уровень владения иностранными языками. В частности, количество школьников, обладающих сертификатами о знании языка, в 2024 году достигло 37074 человек, что в 3,3 раза больше по сравнению с 2021 годом. Число педагогов, имеющих признанные на национальном и международном уровне сертификаты, увеличилось с 1944 человек (5%) в 2021 году до 27992 человек (56,5%) в 2024 году (в 2023 году данный показатель составлял 32%).
Учреждён конкурс «Лучшая школа по обучению иностранным языкам» на приз Президента Республики Узбекистан. За прошедший период в конкурсе приняли участие около 110 тысяч учеников в возрасте 14–16 лет. В частности, в конкурсе 2023/2024 учебного года приняли участие 32 210 учеников из 6 442 школ. В 2022/2023 учебном году 70 участников республиканского этапа и 14 их педагогов были направлены на образовательную поездку в Великобританию.
Кроме того, в общеобразовательных школах внедряется практика обучения одной профессии и двум иностранным языкам. В качестве второго иностранного языка предлагаются английский, немецкий, французский, корейский, японский и китайский языки. В 208 школах в прошлом учебном году была внедрена практика изучения двух иностранных языков, а в 2024/2025 учебном году их количество увеличилось до 356.
На 2023/2024 учебный год было привлечено 500 иностранных специалистов для работы в государственных общеобразовательных школах. Это позволило повысить уровень знаний иностранных языков среди учащихся этих школ в разрезе регионов в среднем на 5–15%. В результате 8951 ученик получил международный сертификат.
В 2023/2024 учебном году учащиеся школ завоевали 122 медали на международных предметных олимпиадах, что является самым высоким результатом за всё время. Количество медалей, завоёванных нашими учениками на престижных международных и региональных олимпиадах, за последние годы выросло в 2,7 раза: с 45 медалей в 2022 году (3 золотых, 17 серебряных, 25 бронзовых) до 122 медалей в 2024 году (15 золотых, 39 серебряных, 68 бронзовых).
Впервые в истории в 2024 году на Международной олимпиаде по немецкому языку, организованной в Германии, Райёна Ибрагимова завоевала золотую медаль. На Европейской олимпиаде по информатике для девушек в Нидерландах Зарнигор Рахимова получила бронзовую медаль, а на Международной олимпиаде по экономике в Гонконге ученик Каршинской президентской школы Жасурбек Ризокулов завоевал бронзовую медаль.
В текущем году на поощрение победителей региональных и республиканских этапов основных олимпиад, а также международных олимпиад из государственного бюджета было выделено 9 млрд сумов, что в 11,5 раза больше по сравнению с 2019 годом (780 млн сумов).
Все государственные общеобразовательные школы подключены к интернету, и обеспечен доступ к интернету по тарифному плану «Education».
Для учащихся 5–7 классов адаптированы учебники по математике (Star Publishing, Сингапур) и естественным наукам (Marshall Cavendish, Сингапур). В рамках сотрудничества с зарубежными издательствами на 2024/2025 учебный год введены новые учебные материалы: 224,3 тыс. экземпляров рабочих тетрадей по немецкому языку для 1–11 классов (издательство Klett, Германия), 727,2 тыс. экземпляров учебников по информатике и ИКТ для 5–11 классов на русском и родственных языках (издательство Cambridge), 2,7 млн экземпляров учебников и рабочих тетрадей по английскому языку для 1–11 классов (издательство Cambridge), а также 24,4 млн экземпляров учебников и рабочих тетрадей для 1–4 классов.
В целях устранения дефицита учебников для учащихся 11 классов было переиздано 1,1 млн экземпляров учебников. Для детей с особыми образовательными потребностями было издано 6 629 экземпляров учебников на шрифте Брайля.
В целях обучения учащихся 10-х классов общеобразовательных учреждений второму иностранному языку в 2024-2025 учебном году были приобретены учебные комплексы по немецкому языку из немецкого издательства Klett-Verlag (20,4 тысячи экземпляров), английскому языку из греческого издательства MM Publications (4,1 тысячи экземпляров), французскому языку из французского издательства Hachette Livre International (11,0 тысяч экземпляров) и китайскому языку из китайского издательства Beijing Language and Culture University Press (1,1 тысячи экземпляров).
С 2024/2025 учебного года новая система оценки, внедрённая на пилотной основе в 500 школах, будет применяться в 1 500 школах.
В апреле–мае 2025 года узбекские школьники примут участие в исследовании PISA-2025. В рамках подготовки к этому этапу исследования ведётся сотрудничество с Организацией экономического сотрудничества и развития (OECD) и Австралийским советом по образовательным исследованиям (ACER).
Более 10 педагогических документов, ведшихся в школах, полностью переведены в электронный формат. В частности, отменено ведение в бумажной форме таких документов, как протоколы педагогических советов, журналы движения учащихся, журналы приказов и регистрации свидетельств.
Для детей, нуждающихся в длительном лечении (по гематологическим, онкологическим заболеваниям, клинической иммунологии), было создано государственное образовательное учреждение "Мехрли мактаб" (2022 год), а также его филиалы (7) в Республике Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской, Наманганской, Самаркандской, Ферганской областях и городе Ташкенте (2023-2024 годы). Образованием и воспитанием охвачено 9 424 ребенка.